Co obejmuje obsługa prawna i dlaczego warto?

Coraz więcej podmiotów gospodarczych (i to bez względu na ich wielkość i branżę) decyduje się na różnorodną pomoc ze strony profesjonalnych specjalistów. Taka pomoc to najczęściej obsługa prawna firm, która zapewnia doradztwo i wsparcie ekspertów na gruncie szeroko pojętego prawa.

Taka usługa staje się coraz bardziej popularna – tym bardziej, iż zakres, rodzaj i czas takiego wsparcia jest zawsze ustalany indywidualnie i dostosowany do subiektywnych potrzeb przedsiębiorstwa. Co obejmuje obsługa prawna firm i jakie są jej zalety?

Zakres obsługi prawnej firm

Obsługa prawna firm obejmuje różnorodne obszary prawa, których znajomość i właściwe stosowanie jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Doradztwo prawne może obejmować zarówno usługi podstawowe, jak i te dotyczące wąskich specjalizacji. Podstawowe obszary takiego wsparcia to:

  • prawo gospodarcze (na przykład przygotowanie, negocjowanie i opiniowanie umów handlowych);
  • prawo pracy (wszystkie działania związane z zatrudnianiem pracowników);
  • obsługa prawna spółek (w tym zakładanie spółek, przekształcanie spółek czy restrukturyzacja firmy);
  • wszelkiego rodzaju audyty;
  • obsługa fuzji i przejęć;
  • prawo restrukturyzacyjne i upadłościowe.

Dodatkowo – w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa – obsługa prawna firm może obejmować działania związane z zarządzaniem nieruchomościami, własnością intelektualną, ochroną danych osobowych czy zwalczaniem nieuczciwej konkurencji. To sama firma wybiera zakres i częstotliwość takiej pomocy.

Obsługa prawna – zalety

Obsługa prawna firm prowadzona przez specjalistów charakteryzuje się wieloma zaletami. Do tych najważniejszych trzeba zaliczyć: zabezpieczenie interesów przedsiębiorstwa, ochrona danych firmy oraz zwiększenie efektywności działania. Dzięki temu przedsiębiorstwo może zwiększyć swoją konkurencyjność i zminimalizować ryzyko związane z podejmowaniem niekorzystnych decyzji.

Obsługa prawna firm to profesjonalne wsparcie każdego przedsiębiorstwa. Warto skorzystać z takiej opcji, aby móc rozwijać biznes i prowadzić go zgodnie z obowiązującym prawem.