Specyfika floty pojazdów w firmie

Tabór, czy też flota samochodowa, jest zespołem pojazdów, które stanowią własność firmy i są wykorzystywane w ramach jej działalności. Samo pojęcie nawiązuje do floty okrętów służącej w przeszłości jako główny sposób transportowania towarów. I choć czasy się zmieniają, porównanie nadal nie traci na aktualności.

Różnice między flotami samochodowymi

Mówiąc o korzyściach, jakie daje system zarządzania flotą pojazdów nie można zapominać o tym, że same floty są dość zróżnicowane. Najczęściej wiąże się to z tym, że wykorzystują pewne grupy pojazdów odpowiadające zindywidualizowanym potrzebom firmy.

Flota samochodowa składająca się z pojazdów dostawczych jest zarządzania nieco inaczej niż flota autobusowa, a przecież obie mają tak samo duże znaczenie dla firm, które posiadają tego rodzaju środki transportu. Zarządzanie flotą samochodową może zresztą dotyczyć zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych, różna może być też liczba aut znajdujących się w taborze.

Trudna sztuka zarządzania flotą

Jeśli na flotę samochodową składa się dość duża liczba pojazdów, zarządzanie nią bywa problematyczne. Na szczęście, właściciel firmy nie musi samodzielnie zajmować się kwestiami z nim związanymi. Z pomocą przychodzi mu car fleet managment – usługi związane z szeroko rozumianą opieką nad flotą. Menadżer floty może być pracownikiem firmy, która posiada dość duży tabor pojazdów, może być jednak także osobą z zewnątrz zatrudnioną w ramach outsourcingu.

Zajmuje się przede wszystkim zarządzeniem aktualnie realizowanymi kursami. Jest jednak również osobą, która odpowiada za umawianie serwisu, którego wymaga flota samochodowa, a także za długodystansowe plany przewidujące zwiększenie lub zmniejszenie floty w bliższej lub dalszej przyszłości.