Najważniejsze zalety systemu zarządzania flotą

Oprogramowanie przeznaczone do zarządzania flotą cieszy się rosnącą popularnością. Jest szybkie, działa bez zarzutu, a do tego sama jego obsługa okazuje się na tyle nieskomplikowana, że można poradzić sobie z nią nie posiadając większego doświadczenia informatycznego. Jego zalet jest jednak znacznie więcej. Które z nich można uznać za najbardziej istotne?

Po pierwsze – poprawa bezpieczeństwa kierowców

Zarządzanie flotą samochodową zwykle jest wprowadzane po to, aby zoptymalizować koszty z nią związane. Wcale nie mniej ważne wydaje się jednak to, że car fleet managment przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa samych kierowców. Zdecydowana większość systemów informuje nie tylko o pokonywanych właśnie trasach, ale i o tym, jak zachowuje się kierowca, który znajduje się w drodze.

Osoba obserwująca program komputerowy otrzymuje więc alarmy odnoszące się do najniebezpieczniejszych praktyk na drodze. Wie, kiedy przekraczana jest prędkość, jest też informowana o tym, że kierowca nie podchodzi z należytą powagą do godzin pracy i wypoczynku na trasie. Bardzo często kierujący popełniają tego rodzaju wykroczenia nieświadomi, że działają na niekorzyść tak swoją, jak i firmy. System zarządzania flotą wyłapuje je, a następnie pozwala na ich korygowanie.

Po drugie – lepsze wykorzystanie floty

Aby flota samochodowa była bardziej wydajna, osoba nią zarządzająca powinna móc szybko odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie w danym momencie znajdują się pojazdy wchodzące w jej skład i w jaki sposób są wykorzystywane. System zbiera te dane i przekazuje w czasie rzeczywistym. Pozwala więc na błyskawiczne podejmowanie działań przeciwdziałającym choćby tak zwanym pustym przejazdom. Informacje spływające na bieżąco ułatwiają też tworzenie planów przyszłych usprawnień.