Kim jest i czym się zajmuje generalny wykonawca?

Proces budowy domu albo budynków użyteczności publicznej czy komercyjnej odbywa się w kilku etapach. Obejmuje zarówno etap projektowania, jak i prace budowlane. Generalny wykonawca czuwa nad tym, aby ostatni etap inwestycji, czyli jej budowa przebiegły bez zakłóceń.

Co należy do jego obowiązków?

Generalny wykonawca na zlecenie inwestora realizuje wszystkie prace budowlane na podstawie dostarczonego przez niego planu. Generalny wykonawca wykonuje prace budowlane począwszy od wbudowania kamienia węgielnego aż po prace związane z wykończeniem danego obiektu. Wykonawca inwestycji może przyjmować zlecenia zarówno od klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Niektóre przedsiębiorstwa budowlane przyjmują zlecenia wyłącznie od klientów biznesowych. Dobry generalny wykonawca inwestycji ma duże doświadczenie w branży. Oznacza to, że zrealizował już wiele różnorakich inwestycji i zasługuje na zaufanie.

Za jakie prace odpowiedzialność ponosi generalny wykonawca?

Generalny wykonawca budowlany musi zadbać przede wszystkim o to, aby wszystkie prace związane z budową danego budynku odbywały się zgodnie z przepisami. Wykonawca budowlany koordynuje też prace na budowie. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych przestojów, które skutkują opóźnieniem w oddaniu budynku do użytkowania. Sprawdzony generalny wykonawca budowlany dba o to, aby inwestycja została zakończone zgodnie z oczekiwaniami inwestora, a zapisane w umowie terminy zostały dotrzymane.