Jaką kosiarkę automatyczną wybrać?

Robot do koszenia trawy to sprzęt cieszący się coraz większą popularnością wśród właścicieli przydomowych ogrodów. I nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kosiarki roboty charakteryzują się wieloma zaletami – nie tylko pozwalają zaoszczędzić czas i energię. Gwarantują lepszą jakość trawy, zapewniają cichą i wydajną pracę, sprawdzają się na różnych terenach, są bezpieczne i proste w obsłudze.

Dlatego też zainteresowanie nimi jest coraz większe. Jednak aby robot koszący spełnił swoje zadania, to musi posiadać określone cechy. Jak zatem wybrać ten najlepszy i najbardziej praktyczny? Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu. 

Po pierwsze – podstawowe parametry

Dobre roboty koszące powinny charakteryzować się przyzwoitymi parametrami technicznymi, które sprawiają, iż tego rodzaju sprzęt będzie praktyczny i funkcjonalny. Zatem kupując konkretny robot do koszenia trawy warto zwrócić uwagę na:

  • czas pracy, który powinien być dostosowany do wielkości trawnika (aby móc go skosić na jednym ładowaniu)
  • czas ładowania (im jest on krótszy, tym lepiej)
  • poziom hałasu (nie powinien przekraczać 80 decybeli)
  • czujniki przeszkód (umożliwiają ominięcie drzew i krzewów)

Dodatkowymi cechami, które powinny charakteryzować dobre kosiarki automatyczne są: czujnik deszczu (ta funkcja powoduje zaprzestania pracy robota gdy zaczyna padać deszcz i jego powrót do strzyżenia po ustaniu opadów), możliwość wyznaczenia stref strzyżenia (ma to znaczenia zwłaszcza wtedy, gdy ogród jest poprzecinany ścieżkami) oraz ustawianie harmonogramu pracy.

Po drugie – funkcje dodatkowe

Dobre automaty koszące – oprócz podstawowych parametrów – powinny też posiadać funkcje dodatkowe, które zwiększają funkcjonalność takiego urządzenia. Wśród nich trzeba wymienić sterowanie smartfonem, wyposażenie w czujnik wysokości trawy (robot skosi ją jedynie tam, gdzie jest za wysoka), automatyczne ładowanie czy możliwość doposażenia. To wszystko sprawi, iż kosiarka automatyczna będzie bardzo nowoczesnym urządzeniem.

Decydując się na zakup robota koszącego trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Dlatego też zakupiony model powinien posiadać czujnik temperatury (chroniący przed przegrzaniem) oraz rozbudowany system zabezpieczeń przed dziećmi i zwierzętami. Dobry rozwiązaniem jest też kod PIN, który jest wymagany do uruchomienia urządzenia.